Zastosowanie serwera wirtualnego staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem dla niemal wszystkich organizacji poszukujących zwiększonej wydajności. Niezależnie od tego, czy chodzi o zarządzanie danymi, pamięć masową czy komunikację, wirtualizacja oferuje wiele korzyści w zakresie optymalizacji zasobów i konkurencyjności biznesu. Z drugiej strony korzystanie z tego systemu ma też swoje wady, zwłaszcza jeśli chodzi o wybór serwera wirtualnego.
Serwer wirtualny: co to dokładnie jest?
Serwer wirtualny, znany również jako VPS (Virtual Private Server), istnieje już od wielu lat. System opiera się na partycjonowaniu serwera w celu uzyskania kilku niezależnych i dedykowanych serwerów wirtualnych dzięki technice wirtualizacji. Technika ta jest bardzo przydatna do optymalizacji zasobów przez różnych klientów.
W bardziej praktycznym ujęciu VPS to rodzaj zwirtualizowanego serwera w ramach serwera fizycznego, który grupuje kilka dedykowanych serwerów wirtualnych. Każdy serwer posiada swój własny system operacyjny i uruchamia oprogramowanie hostingowe odpowiadające potrzebom konkretnego użytkownika. Każdy VPS jest niezależny i ma swoją własną wydajność i charakterystykę. Dlatego należy poświęcić wiele uwagi przy wyborze swojego VPS, aby móc korzystać z funkcji potężnych serwerów wirtualnych.
Jak działają serwery wirtualne?
Aby korzystać z serwerów wirtualnych, każdy klient musi mieć dostęp do oprogramowania wirtualizacyjnego. Dlatego dostawcy VPS używają tego oprogramowania, aby każdy użytkownik mógł uzyskać dostęp do swojej maszyny wirtualnej lub emulowanego serwera. A ponieważ każdy VPS ma swój własny system operacyjny, klienci mogą korzystać z mocy obliczeniowej, pamięci i dostępności pamięci masowej.
W rzeczywistości dostępność klienta na serwerze wirtualnym jest ograniczona. Z emulowanych maszyn wirtualnych tego samego serwera może korzystać jednocześnie kilku klientów, ale nie mają oni dostępu do maszyn wirtualnych innych klientów.
Wiele osób myli wirtualne serwery dedykowane z hostingiem współdzielonym. Są to jednak dwa bardzo różne systemy. Hosting współdzielony oznacza, że strona klienta dzieli ten sam serwer z innymi stronami internetowymi. Jest tańszy, ale ma mniej lub bardziej ograniczoną wydajność niż hosting VPS. Ten ostatni oferuje dostosowanie do potrzeb klienta i nienaganną wydajność w optymalizacji zasobów. Ale zakres usług wymaga też znacznie większych kosztów, aby zwiększyć bezpieczeństwo, a przede wszystkim lepiej zaspokoić potrzeby klienta.
Zalety serwerów wirtualnych.
Wirtualizacja serwera może być skutecznym rozwiązaniem dla firm posiadających zasobożerne strony internetowe lub oprogramowanie biznesowe. Dzięki temu systemowi zakładanie i zarządzanie wirtualną domeną jest bardzo wygodne.
Jeśli na przykład chcesz wprowadzić zmiany na swojej stronie internetowej lub zmienić system operacyjny, lub po prostu wprowadzić inne nowe produkty, dzięki VPS możesz w każdej chwili zoptymalizować infrastrukturę systemową.
Serwer wirtualny oferuje dużą elastyczność dla techników, takich jak programiści, testerzy i administratorzy. Mogą oni z łatwością i spokojem przeprowadzić każdy projekt modyfikacji lub ulepszenia systemu operacyjnego i kodu, bez konieczności zmiany wyglądu wizualnego programu lub strony. Dlatego korzystanie z VPS jest zalecane dla firm, które chcą stale wprowadzać poprawki do swoich zasobów, np. modyfikować lub tworzyć stronę internetową.
Jak wybrać serwer?
Wybór serwera wirtualnego zależy przede wszystkim od Twoich potrzeb i oczekiwań. Dlatego też warto wezwać do siebie profesjonalistów w tej dziedzinie, którzy pokierują Cię w dokonaniu właściwego wyboru. Istnieje kilka kryteriów, które należy wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji.
Po pierwsze, rodzaj zarządzania, który należy preferować: należy wiedzieć, że istnieją samodzielnie zarządzane serwery wirtualne, w przypadku których trzeba mieć poważne doświadczenie w dziedzinie IT, aby móc je skonfigurować. W przeciwnym razie zarządzane VPS są odpowiednie dla niezorientowanych użytkowników. Należy również zwrócić uwagę na kompatybilność serwerów z systemem operacyjnym.
Wreszcie, należy wziąć pod uwagę bezpieczeństwo danych i zasobów. Upewnij się, że wybrana oferta ma dobry system ochrony i firewall, aby uniknąć wielu problemów i niedogodności. Elastyczność jest ważnym elementem przy wyborze serwerów wirtualnych. Zdecyduj się na skalowalny VPS, abyś mógł łatwo, sprawnie i szybko wprowadzać zmiany lub tworzyć stronę internetową.